Arama motoru optimizasyonu web sitenizi ne kadar etkiliyorsa artık sosyal medya optimizasyonu da o kadar etkiliyor. Sosyal medyada paylaştığınız içerikler web sitenizin yapı taşlarından SEO’yu da etkiliyor. Sosyal medya kullanımının artışıyla, burada yapılan pazarlama çalışamaları ve influencerlarla bağlantılar da artık web sitenizde yapılan optimizasyon ve reklamlar kadar etkili hale geldi. 

 

Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa artık sosyal medya optimizasyonuna da önem vermelisiniz. Çünkü müşterilerin çok büyük çoğunluğu, artık sosyal medyadaki yorumlara bakmadan ürün almıyor. Sosyal medyada bulunmak ve kurumsal imajınızı yansıtan paylaşımlar yapmak markanız için büyük bir avantaj sağlıyor.

 

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

 

Sosyal medya optimizasyonu (SMO), mevcut ürününüzü tanıtmak, çeşitli sosyal medya platformlarında markanız için bir imaj oluşturmak amacıyla kullanılan bir tekniktir. Bu platformlar Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, Reddit, Adviceto.me gibi kullanıcıların yorumlarını kolayca yapabildiği ve ürün sahiplerinin yorumlara göre işletmesine yön vermesi adına kolaylık sağlar. Google’ın son güncellemelerinden sonra bir web sitesinin güvenilir ve otoriter olabilmesi için sosyal medyada aldığı etkileşimlerde göz önünde bulunduruluyor. 

Sosyal medya optimizasyonu ile potansiyel müşterilerinizi kendinize çekebilir, markanızın görünürlüğünü arttırabilir ve adını herkese duyurabilirsiniz. Sosyal medya optimizasyonu yaptığınızda ürününüzü merak eden kişiler sosyal medyadaki yorumlarını okuyabilecek ve siz de bunlara göre işletmenizde kolay kararlar alabileceksiniz. 

 

Arama Motoru Optimizasyonu ile Sosyal Medya Optimizasyonu Arasındaki Fark Nedir? 

 

SEO olarak bilinen Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarından web sitenize kaliteli bağlantılar çekmeyi sağlar. SMO olarak bilinen Sosyal Medya Optimizasyonu ise, markaların sosyal medya platformlarında paylaştığı içeriklerle web sitesini tanınır hale getirmesi ve potansiyel müşterilerini web sitesini ziyaret etmesi için teşvik eden pazarlama yöntemidir. İki optimizasyonun amacı da web sitesine trafik sağlamak ve dönüşüm oranlarını arttırmaktır. Birlikte kullanıldıklarında Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alan bir web sitesi olma şansını yakalayabilirsiniz. 

 

SEO Hakkında daha fazla bilgi için önceki yazımıza göz atabilirsiniz: https://letsbecool.com/seosearch-engine-optimization-nedir/ 

SEO ve SMO Arasındaki Belirgin Farklılıklar 

 

  • SEO, arama motorlarında web sitesinin içeriğinde gizlediği anahtar kelimelerle web sitesini en başa getiriyor. SMO’da ise sosyal medya özelliklerini kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşılıyor. 
  • SEO hem site içi hem site dışı optimizasyon yaparken, SMO sadece site dışı optimizasyon yapıyor. 
  • SEO’nun önemli faktörleri HTML kodu, site tasarımı ve anahtar kelimelerdir. SMO’nun ise yapı taşları profil görünümü ve paylaşılan içeriklerdir. 
  • SEO; Google, Mozilla, Yahoo gibi arama motorlarında kullanılırken SMO sosyal medya platformlarında kullanılır. 

 

Sosyal Medya Optimizasyonunun 4 Önemli Faktörü 

 

  • İçerik: Ne kadar çok anlamlı içerik yüklerseniz etkileşiminiz o kadar artar.
  • Profil tasarımı: Müşterilerinizin profilinizi ziyaret ettiğinde markanızın kimliğini, yaklaşımını ve ana faaliyet alanınızın ne olduğunu anlaması gerekir.
  • İçerik gezintisi: Paylaştığınız içeriklerin dikkat çekici olması, platformun özelliklerinin etkin kullanılması gerekir.
  • Öznellik: Yalnızca ürün/hizmetlerin pazarlaması yerine, güncel olayları ve markanızla ilgili gelişmeleri de takipçilerinize sunacağınız yaratıcı içeriklerle markanıza öznel katkılar yapmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

 

 

Bir kişinin web sitenizde veya sosyal medya platformlarında daha çok vakit geçirmesini istiyorsanız yeterince bilgi vermeli ve özgün olmalısınız. İlgi çekici paylaşımlarla trafiğinizi arttırabilirsiniz. Uzman kişilerle web sitenizin trafiğini arttırmak ve ilgi çekici web sitesi elde etmek istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz! info@letsbecool.com